Praca w opiece może przynieść dużo satysfakcji. Wymaga empatii, cierpliwości oraz zaangażowania. Czasami bywa trudna, szczególnie ciężkie jest odejście podopiecznego.
Czy podczas swojej pracy Opiekunki lub Opiekuna byliście w sytuacji, kiedy to właśnie Wy towarzyszyliście seniorowi w ostatnich chwilach jego życia? Co zrobić, gdy nadejdzie ta smutna chwila?
1. Zadbajcie o siebie i pozwólcie sobie na smutek.
W ten sposób emocje znajdują potrzebne ujście, a to może złagodzić napięcie. Tłumienie uczuć odbierze Wam energię i pozbawi sił. Weźcie głęboki oddech. Jeśli czujecie potrzebę, by poświęcić czas na pożegnanie seniora, dajcie sobie tę przestrzeń. Zamknięcie tego rozdziału może być bardzo istotne dla odzyskania spokoju wewnętrznego, w końcu przez ostatnie tygodnie byliście jedną z najbliższych osób dla swojego podopiecznego.
2. Powiadomcie o sytuacji.
Skontaktujcie się z rodziną seniora i swoją agencją. Koordynatorzy dodadzą Wam otuchy i pomogą, jeśli będziecie potrzebować wsparcia. Warto zadzwonić do bliskiej, zaufanej osoby lub do koleżanki po fachu.
3. Napiszcie coś miłego.
Jeśli macie w sobie wystarczająco dużo siły, możecie napisać dla rodziny seniora kartkę z wyrazami współczucia i podziękowaniem za wspólnie spędzony czas. Kilka ciepłych słów na temat podopiecznego sprawi im na pewno dużo radości w tym trudnym momencie, a Wam ułatwi pożegnanie.
4. Nie wpadajcie w poczucie winy.
Często po fakcie przychodzi refleksja, że mogliśmy coś zrobić, by uniknąć takiej sytuacji. Myślenie „co , by było, gdyby…” nie pomoże odzyskać równowagi i zabierze spokój umysłu. Nie zmieni już zaistniałej sytuacji, a Was pogrąży w negatywnych emocjach. Śmierć zawsze przychodzi zbyt wcześnie i nigdy nie jesteśmy na nią gotowi.
5. Skontaktujcie się ze specjalistą.
Mimo prób, wciąż nie możecie poradzić sobie ze stratą podopiecznego? Może warto skorzystać z pomocy specjalisty. Rozmowa z psychologiem może pomóc uporządkować myśli podczas żałoby. Czasami sama rozmowa bez oceniania i dawania rad przynosi ulgę. Fundacja Nagle Sami oferuje bezpłatną linię pod numerem 800 108 108, gdzie każdy dzwoniący otrzyma wsparcie i uwagę.Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.00 – 20.00.
Mamy nadzieję, że wskazówki choć trochę pomogą Wam odnaleźć się w tej ciężkiej sytuacji. Jakie są Wasze refleksje? Co Wam pomaga w podobnych chwilach?