[columns]
[one_half]

JAK ZARADZIĆ JESIENNEJ AURZE, KTÓRA WPŁYWA NA POGŁĘBIENIE DEPRESJI U PODOPIECZNEGO?

Chłodniejsze i krótsze dni, jesienne przesilenie mogą doprowadzić do pogorszenia nastroju, szczególnie u podopiecznych zmagających się z depresją starczą. Niestety, niektórym konsekwencjom związanym ze schorzeniami wieku starczego nie możemy zaradzić. Jednakże w wielu sytuacjach nawet drobne zmiany w organizacji dnia, mają pozytywny wpływ na osłabione chorobą samopoczucie osoby starszej.

Jak w przypadku większości dolegliwości, także i przy depresji pomocna może okazać się dieta! Nie od dziś wiadomo, że spożywane pokarmy mają wpływ na nasze zdrowie – także psychiczne. Regularne, smaczne, ale lekkie posiłki — to klucz do sukcesu. Dla zdrowia szczególnie należy odstawić wysoko przetworzone pokarmy. Chodzi o żywność poddaną obróbce przemysłowej i wzmacnianej substancjami dodatkowymi. Będą to między innymi: wafle ryżowe, białe pieczywo, jogurty owocowe (zawsze wybieraj naturalne!), napoje gazowane, parówki, słodkie płatki śniadaniowe, etc.

Optymizm i pozytywne samopoczucie zapewnia witamina B, dzięki której prawidłowo funkcjonuje nasz układ nerwowy. Znajduje się ona na przykład w produktach pełnoziarnistych (brązowy ryż, razowe chleby, makarony, kasze).

Warto zaplanować dzień tak, aby znalazł się w nim czas, aby spokojnie usiąść z podopiecznym i napić się herbaty, która nie tylko rozgrzeje, ale także poprawi nastrój dzięki przyjemnym aromatom i nutom smakowym. Najprostszy przepis to zaparzona (ok. 3 minuty) w dzbanku zwykła, czarna herbata z goździkami (ok. 6 sztuk), do której dodajemy 100 ml soku malinowego i kilka plastrów pomarańczy oraz odrobinę miodu lub brązowego cukru.

[/one_half]
[one_half]

W miarę możliwości postarajmy się o ruch, który bardzo dobrze wpłynie zarówno na nastrój naszego podopiecznego, jak i nasz! Szczególnie starajmy się wykorzystać ku temu każdy słoneczny moment dnia. Niedobór naturalnego światła może mieć wpływ na gorsze samopoczucie. Spacer w ciągu dnia jest jego doskonałym uzupełnieniem. Dodatkowo słońce to najważniejsze źródło witaminy D, która wpływa na nasze samopoczucie. Także sam ruch powoduje wzmożone wytwarzanie endorfin w naszym organizmie. A wraz z przypływem endorfin odczuwamy radość.

Sama obecność drugiego człowieka, rozmowa, uśmiech, mogą rozwiać smutki i nostalgie, przynieść spokój i dobre samopoczucie. Nasi podopieczni to najczęściej osoby w podeszłym wieku, które u schyłku życia cierpią z powodu samotności, lęku związanego z przemijaniem, śmiercią. Warto zaznaczyć swoją obecność, pokazać, że podopieczny nie jest sam, że opieka to nie tylko mechaniczne wykonywanie czynności, ale także wspólne spędzanie wolnego czasu, które właśnie dzięki nam, może być bardzo przyjemnie.

[/one_half]
[/columns]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *