W tych trudnych dniach, kiedy jesteśmy odizolowani od otoczenia i lokalnej społeczności, często rozmyślamy o wielu sprawach. Ciągłe przebywanie w domu jest z pewnością dla większości z nas nudne i frustrujące, a zwłaszcza dla Seniorów, na których spadły większe obostrzenia. Przebywając na zleceniu w Niemczech należy nie tylko stosować się do ogólnie przyjętych zaleceń organów rządzących, ale również ustalić pewne reguły i zasady panujące w domu. To w końcu Opiekunka sprawuje pieczę nad swoim Podopiecznym, dlatego własny plan działania dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia domowników, jest tu jak najbardziej wskazany.
Spożytkowanie czasu na kwarantannie
Podstawową zasadą podczas kwarantanny jest nieopuszczanie miejsca pobytu i ciągłe przebywanie w domu. Taka izolacja może być jednak bardzo monotonna i dołująca. Warto więc jakoś urozmaicić ten czas, tak, żeby od stałego przebywania w tej samej przestrzeni nie czuć się znużonym i przybitym. Ciekawą opcją będzie tu stworzenie harmonogramu zadań na dany dzień – dzięki temu będziemy zmobilizowani i gotowi do danych działań. Nie trzeba będzie już rozmyślać nad tym jak spożytkować czas, wszystko będzie zapisane i będzie czekało na realizację. W takim planie oczywiście należy uwzględnić Seniora i jego potrzeby.
Domowe zajęcia na co dzień
- Poranna lub popołudniowa gimnastyka – to obowiązkowa pozycja na liście zadań do zrobienia. Ciągłe przebywanie w domu niestety ogranicza nas ruchowo. Siedzący tryb życia nie jest niczyim sprzymierzeńcem, dlatego też warto się zaktywizować i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Podopieczny w zależności od stanu zdrowia może sięgnąć po zestaw ćwiczeń oddechowych, przeciwzakrzepowych, rozciągających czy izometrycznych. Część z nich jest udostępniona na naszej stronie w zakładce „Przewodnik Opiekunki”: https://beta.proseca.pl/przewodnik-opiekunki/opieka-nad-seniorem-w-praktyce/. Opiekunka również powinna o siebie zadbać wykonując ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające. Aktualnie w sieci są udostępniane różne programy treningowe – każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.
- Wariacje w kuchni – jeżeli Podopieczny jest prawdziwym smakoszem i lubi degustować nowe potrawy możemy codziennie go zaskakiwać nowymi kompozycjami smakowymi. Inspiracje z książek kucharskich czy internetu można obracać w rzeczywistość, jeżeli mamy wszystkie potrzebne produkty i chęci zapał kulinarny. Gdy istnieje taka możliwość możemy również zaangażować w to samego Seniora.
- Prace domowe – wielu z nas w okresie kwarantanny decyduje się na robienie rzeczy w domu, na które wcześniej nie było czasu. Przesadzanie kwiatów, uszycie obrusu lub poszewek na poduszki czy zrobienie przemeblowania to teraz nie problem, gdy ciągle jesteśmy na miejscu. Mieszkanie Podopiecznego na pewno też potrzebuje takich zabiegów. Na początek należy to uzgodnić z Seniorem, a później zostaje już tylko użycie fantazji i przełożenie jej na wspólne działanie.
- Kontakt online ze znajomymi – dzięki urządzeniom mobilnym i portalom społecznościowym możemy utrzymywać ciągłe relacje z rodziną i przyjaciółmi. Przebywanie non-stop w tym samym gronie nie jest łatwe, z czasem może stać się to irytujące, dlatego też warto się czasami oderwać od rzeczywistości i przejść na kanały wirtualne. Rozmowy z najbliższymi, z którymi nie możemy się spotkać z pewnością podniosą nas na duchu. Dajmy szansę również naszemu Podopiecznemu na kontakt ze znajomymi, sprawimy mu tym dużą przyjemność.