Nawiązanie pozytywnych relacji z rodziną podopiecznego może okazać się absolutnie kluczowe dla komfortu pracy jako opiekunka osób starszych. W niniejszym artykule podzielimy się z wami cennymi poradami, które pomogą uniknąć potencjalnie konfliktowych sytuacji. Zapraszamy do lektury!
Jak dbać o dobre relacje z rodziną podopiecznego?
Pamiętajmy przede wszystkim, że nasze relacje z rodziną osoby starszej powinny opierać się na wzajemnym szacunku. Dlatego właśnie tak ważne jest stawianie granic i wykazanie się zdrową asertywnością – lepiej postawić na szczerość i powiedzieć, że coś nie należy do naszych obowiązków, niż zastosować się do poleceń, co w konsekwencji może
przyczynić się do powstania toksycznej atmosfery. Jeżeli natomiast rodzina stanowczo nalega na wykonanie zadania spoza naszego obszaru kompetencji, dobrym rozwiązaniem może być skontaktowanie się z koordynatorem wyjazdu, który chętnie nam pomoże.
Bardzo dobrym pomysłem może być ustalenie jasnych zasad już podczas naszego pierwszego spotkania z rodziną podopiecznego. Przy założeniu, że opiekunka będzie mieszkać z samym tylko podopiecznym, warto ustalić kto będzie go odwiedzał i w jakich godzinach będzie to zazwyczaj następować – osoby starsze, a już zwłaszcza te cierpiące na demencję lub chorobę Alzheimera, często preferują stały porządek dnia, a wszelkie niespodziewane zdarzenia mogą wywoływać u nich silny lęk. Unikniemy dzięki temu mnóstwa nieporozumień i konfliktowych sytuacji.
Uniwersalny klucz do sukcesu? Dialog!
Jak to już w przypadku wszelkiego rodzaju stosunków międzyludzkich bywa, to właśnie dialog, czyli rozmowa o problemach i oczekiwaniach obu stron, jest kluczowy do zbudowania pozytywnych relacji. Dlatego nie bójmy się rozmawiać o naszych problemach z rodziną podopiecznego – bardzo możliwe, że podpowiedzą nam skuteczne rozwiązanie, bo być może staruszkiem opiekował się wcześniej właśnie jeden z członków rodziny i ma odpowiednie doświadczenie.
Uspokajamy – dbanie o dobre relacje z rodziną osoby, którą się opiekujemy, najczęściej nie wymaga specjalnych działań – jeżeli będziemy wykonywać swoją pracę profesjonalnie, to krewni osoby starszej nabiorą do nas zaufania, a po jakimś
czasie być może nawiążemy z nimi nawet przyjacielskie kontakty.